;
زندگیکودک و مادر

غذایی که بچه ها موقع امتحانات نباید بخورن

تغذیه امتحانات: نقش تغذیه بر روی عملکرد مغز و یادگیری ثابت شده است و تحقیقات نشان داده رژیم‌های غذایی مناسب و سالم برای بهبود عملکرد شناختی و یادگیری دانش آموزان بسیار مفید است از این رو کارشناسان تغذیه در فصل امتحانات به دانش آموزان توصیه می‌کنند از مصرف برخی مواد غذایی بپرهیزند زیرا این غذاها سبب اختلال در یادگیری و کاهش حافظه و عملکرد مغز خواهند شد. در ادامه این کودک و مادر، غذاهای مضر برای فصل امتحانات را معرفی می‌کنیم، والدین گرامی در امتحانات بر روی تغذیه فرزندانتان نظارت داشته باشید و آنها را از مصرف این غذاها منع کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه کودک مان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

۱.غذاهای قندی

در فصل امتحانات هرگز غذاهای قندی زیادی مصرف نکنید و از مصرف زیاد شیرینی و تلقلات خودداری نمایید زیرا روی قدرت یادگیری و حافظه تاثیر منفی ی‌گذارد چرا که با همان سرعتی که انرژی به دست آورده اید قند خونتان به سرعت کاهش یافته و احساس خستگی خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: علائمی که نشان می ده کودک شما کمبود محبت داره! 

تغذیه امتحانات

۲.غذاهای پرچرب

هیچگاه در فصل امتحانات از رژیم غذایی سرشار از غذاهای چرب پیروی نکنید، غذاهای سرخ شده و چرب موجب التهاب و آسیب به رگ‌های خونی مغز شده و یادگیری را مختل می‌کند. مصرف غذاهایی که موجب پرکاری دستگاه گوارش یا فساد غذا در معده می شوند، عملکرد مغزی کاهش می یابد.

شاید بپسندید: ۱۰ رفتار اشتباه والدین که باعث ایجاد حس بدبختی در فرزند نوجوان شان می شود

۳.نوشیدنی های کافئین دار

در امتحانات نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای، قهوه، نوشیدنی‌های انرژی زا مصرف نکنید زیرا موجب ایجاد احساس ناامنی و اضطراب شده و تمرکز و یادگیری را مختل می‌کند.

شاید بپسندید:  ۴ اشتباه بزرگ که زندگی مشترک را نابود می کند

احتمالا بپسندید:  ۵ عادت قبل از خواب زوج های خوشبخت و عاشق

بیشتر بخوانید: نفوذ به قلب شوهر: با این کارهای ساده،سوگولی شوهرت میشی!

۴.وعده های غذایی سنگین

در فصل امتحانات غذای سبک مغذی مصرف کنید و از خوردن وعده‌های غذایی سنگین اجتناب نمایید زیرا موجب فشار آمدن به دستگاه گوارش و صرف نیروی بیشتر برای انجام اعمال هضم و جذب و دفع می‌شود و بدن انرژی لازم برای کارهای مغزی را نخواهد داشت.

احتمالا بپسندید: نحوه عاشق شدن ماههای مختلف: متولدین هر صورت فلکی چگونه عاشق می شوند؟

۵.غذای بیش از حد

در روزهای آزمون از پرخوری خوداری کنند، چرا که هرگونه ناسازگاری غذایی و فساد هضم در معده منجر به افت شدید عملکرد مغز می‌شود. بنابراین دانش آموزان و دانشجویان باید در روزهای امتحان از پرخوری اجتناب کرده و حتی الامکان غذاهای سبک و زودهضم مصرف کنند.

۷.غذاهای ادویه دار

غذاهای ادویه‌دار برای فصل امتحانات مناسب نیستند زیرا ممکن است سبب بروز مشکلات سلامتی چون آلرژی،درد معده و اختلالات گوارشی گردد و دانش آموز را از یادگیری باز دارد.

بیشتر بخوانید: افزایش قد در کودکان: با این ۱۱ مواد غذایی قد کودک تان را افزایش دهید!

تغذیه امتحانات

۸.غذاهای نفاخ

تغذیه امتحانات، در فصل امتحانات بهتر است غذاهای نفاخ چون حبوبات خیس نکرده، کلم، تربچه، سیر و پیاز مصرف نکنید زیرا سبب ازدیاد فعالیت دستگاه گوارش، اختلال عملکرد سیستم اعصاب مرکزی و سنگینی و خواب آلودگی فرد می‌شود.

بیشتر بخوانید: با این ۷ عبارت سواستفاده گران را خلع سلاح کنید

۹.غذاهای کم کالری

در فصل امتحانات رژیم‌های غذایی خیلی سخت برای کاهش وزن نگیرید و از رژیمی پیروی کنید که تمامی مواد غذایی را داشته باشد، رژیم غذایی با کمبود مواد غذایی و عدم تنوع، می‌تواند به کاهش عملکرد شناختی و یادگیری در دانش آموزان منجر شود.مصرف مواد غذایی کم کالری مانند دوغ، کاهو، ماست سبب کندی عملکرد مغز و خواب آلودگی در فرد شده و هوشیاری را کاهش می‌دهد.

سخن آخر

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بهبود عملکرد شناختی دانش آموزان را تسهیل می‌کند و باعث بهبود توجه و تمرکز آن‌ها می‌شود. همچنین، مصرف مواد غذاییی مانند میوه‌ها، سبزیجات و ماهی، می‌تواند به بهبود حافظه و یادگیری دانش آموزان کمک کند.

بیشتر بخوانید: کودکان دیرآموز: چرا برخی کودکان دیر یاد می گیرند و در مدرسه از همکلاسی های خود عقب ترند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا