;
بیماری هاسلامت

رفلاکس معده: اگر سوزش سردل دارید به این ۷ مواد غذایی لب نزنید

رفلاکس معده: خروج مقداری اسید معده به مری را رفلاکس اسید می گویند. زمانی که فردی رفلاکس اسید معده دارد، احساس سوزش سر دل می کند. اسید کلریدریک، اسید قوی موجود در معده، به تجزیه غذا کمک می کند و به عنوان یک دفاع در برابر عوامل بیماری زا مانند باکتری ها عمل می کند. اگرچه مری بسته نیست، اما پوشش داخلی معده از آن در برابر اسید قوی معده محافظت می کند. دریچه ای وجود دارد که از بازگشت غذا به مری جلوگیری می کند و در عین حال به آن اجازه ورود به معده را می دهد.

رفلاکس معده، هنگامی که این دریچه کار نمی کند، اسید معده به مری باز می گردد. با تجمع اسید، فرد احساس سوزش در مری را تجربه می کند. این سوء هاضمه است. برخی غذاها نیز می توانند باعث سوزش سر دل شوند. در بخش سلامت ۷ مواد غذایی که باعث سوزش سر دل می شوند، معرفی شده است.

بیشتر بخوانید: فواید برگ انجیر: ۸ معجزه دمنوش برگ انجیر که نمی دانستید

اگر سوزش سردل دارید به این ۷ مواد غذایی لب نزنید

۱.غذاهای تند

رفلاکس معده، غذاهای بسیار تند می توانند باعث سوزش سر دل شوند. اگر باعث سوزش سر دل می شود از خوردن غذاهای تند خودداری کنید. سپس به تدریج جایگزین های سبک تر از گزینه های دلخواه خود را دوباره امتحان کنید.

رفلاکس معده

۲.غذاهای چرب

افراد باید به دلایل مختلف از جمله رفلاکس اسید از مصرف غذاهای چرب اجتناب کنند. غذاهای با محتوای چربی بالا می توانند علائم رفلاکس اسید را بدتر کنند. همچنین، خوردن غذاهای پرچرب می تواند بدن را تحریک کند تا کیسه صفرا را آزاد کند، که باعث شل شدن مری نیز می شود.

۳.کافئین

رفلاکس معده، غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین عبارتند از قهوه، نوشابه، چای، چای سرد و غیره. اگر از سوزش سر دل رنج می برید، نباید از مصرف قهوه اجتناب کنید. شما باید کالری کمتری مصرف کنید و به اندازه وعده ها توجه زیادی داشته باشید. اگر از سوزش معده رنج می برید، احتمالاً نباید با نوشیدن یک فنجان قهوه هر روز صبح مشکلی داشته باشید. اگر در طول روز مقادیر زیادی قهوه بنوشید، ممکن است دچار سوزش سر دل شوید.

بیشتر بخوانید: فواید شکلات تلخ: ۷ حقیقت شگفت انگیز در مورد شکلات تلخ که نمی دانستید

۴.نعناع

اگرچه بسیاری از مردم بر این باورند که نعناع معده را تسکین می دهد، اما در واقع هنگام مصرف باعث سوزش سر دل می شود. از نوشیدنی های نعناع بعد از شام خودداری کنید، به خصوص اگر یک وعده غذایی مقوی است. نعناع می تواند خطر سوزش سر دل را افزایش دهد زیرا ماهیچه های بین معده و مری را شل می کند.

۵.شکلات

رفلاکس معده، سروتونین آزاد شده در نتیجه خوردن شکلات باعث شادی افراد می شود. سروتونین نه تنها باعث شادی شما می شود، بلکه باعث شل شدن عضلات تحتانی مری نیز می شود. می تواند احتمال ابتلا به سوزش سر دل را در افراد افزایش دهد.

رفلاکس معده

۶.نوشابه های گازدار

نوشابه های گازدار معده را بزرگ می کنند. همچنین، نفخ معده مری را بیشتر فشار می دهد و ریفلاکس را تشویق می کند. اگر از سوزش معده رنج می برید، ممکن است ایده خوبی باشد که از نوشیدنی های گازدار دوری کنید.

۷.الکل

رفلاکس معده، سوزش سر دل می تواند با نوشیدنی های الکلی، به ویژه پس از یک وعده غذایی مهم، ایجاد شود. مصرف نکردن مشروبات الکلی به خصوص بعد از غذا مفید است.

بیشتر بخوانید: منابع غذایی فیبر: ۱۰ روش برای افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا